Міський бюджет недоотримує від портів мільйони гривень, які лежать під носом

12.02.2016
12736357_1170497652963134_1559950714_n

Десятки мільйонів гривень недоотримує миколаївська міська казна від портів, тому що місцева влада вперто не помічає правову проблему. Але правову колізію розгледів глава фракції партії “Відродження” в Миколаївській обласній раді Олег Мудрак.
Він повідомив, що отримав дані щодо використання земель водного фонду суб’єктами господарської діяльності (портами і терміналами), розташованими в межах Миколаєва, і отримав цікаву картину:
• ДП «Миколаївський річковий порт» АСК «Укррічфлот» – водні акваторії – 15,0 га – укладено договір оренди з Миколаївською міською радою.
• ТОВ «Авентін» – 29,4 га – укладено договір оренди з Миколаївською міською радою.
• ТОВ СП «Нібулон» – акваторія – 61,88 га – укладено договір оренди з Миколаївською міською радою.
• ДП «Миколаївський морський торговельний порт» – Акваторія порту – 342,0 га згідно з Постановою КМУ від 22.10.2008 р № 934 (зі змінами, внесеними згідно з Постановою КМУ № 406 від 03.06.2013 р) про визначення кордону акваторії морського порту Миколаїв. Правових документів на користування земельною ділянкою водного фонду не оформлено.
• Суднобудівний завод «Океан» – акваторія заводу – 43,0 га – укладено договір оренди з Миколаївською міською радою.
• ТОВ МСП «Ніка-Тера» – акваторія – 67,4 га. – Укладено договір оренди з Миколаївською міською радою. Річна орендна плата за користування земельною ділянкою площею 260 034 кв м становить 1 078 407,70 грн. Скасовано рішенням суду за позовом прокуратури. Бюджет міста недоотримав у 2015 році річної орендної плати в розмірі 1 078 000 грн.
• Дозвіл Миколаївської міської ради ТОВ «МСП Ніка-Тера» на розробку проекту землеустрою на відведення земельної ділянки водного фонду площею 79,36 га для облаштування якірної стоянки скасовано рішенням суду за позовом прокуратури. Бюджет міста недоотримав у 2015 році орендної плати в розмірі 3 290 000 грн.
• ТОВ «Ремінвестбуд» – за позовом прокуратури скасовано рішення сесії Миколаївської міської ради про передачу в оренду земельної ділянки площею 6,8519 га. Бюджет міста недоотримав у 2015 році річної орендної плати в розмірі 0,3 млн грн.
• ТОВ «Компанія «Евровнешторг» – акваторія 69,02 га укладено договір оренди з Миколаївською міською радою.
• ДП «СМП «Октябрьск» – 606,3 га згідно Постанови КМУ від 24.09.2008 р № 854 (зі змінами, внесеними згідно з Постановою КМУ № 406 від 03.06.2013 р. З урахуванням площі земельних ділянок наданих в оренду ТОВ «МСП Ніка-Тера» та ТОВ «Компанія «Евровнешторг») щодо меж акваторії спеціалізованого морського порту Октябрьск. Фактично в користуванні ДП СМП «Октябрьск» згідно з документацією по відновленню меж порту перебуває 161 га земель водного фонду. Правових документів на користування земельною ділянкою водного фонду не оформлено. Площі земельних ділянок водного фонду надані в оренду і на використання яких укладені договори оренди – 285,7 га. Орієнтовна сума річної орендної плати – 11 750 300 грн.
12734169_10206877027619105_8811443226889797517_n
– Як видно з запропонованої таблиці, в результаті недосконалості чинного законодавства, наше місто (область поки не прораховували) недоотримує досить значні суми від використання його природних ресурсів, як одного з джерел формування та наповнення дохідної частини бюджету, – розповів Олег Мудрак. – Відразу обмовлюся – “неплатники”, зазначені в таблиці, не є “злісними” порушниками податкового законодавства – просто в такій країні живемо, і за такими законами доводиться працювати. Закони не досконалі, часто і плутано змінюються, не менш часто, після внесених змін, суперечать одне одному між собою. Саме за такою “методи” і сформувалася ця таблиця.
Частина портів і терміналів, під час дії одних положень законодавства, оформила правовстановлюючі документи на землі водного фонду і платять гроші до бюджету міста за оренду, частина спробувала це зробити, але в силу внесених змін в законодавстві, реакції прокуратури і судових рішень – позбулася цього права .
Нескладний аналіз таблиці вказує на яскраво виражений дисбаланс: одні орендують і платять, іншим відведені кордони постановою КМУ і вони не платять, інші – ні те, ні інше. Не порядок.
Тема мене зачепила, і ми вже кілька разів обговорювали її з народним депутатом Артемом Ільюком. Вихід один – готувати законопроект і подавати його в ВР для внесення змін в чинний Земельний кодекс України, чим, власне, і зайняті останні кілька днів.
– Депутат Олег Мудрак виявив дуже важливу правову колізію, і згідно з цими даними ми бачимо, що у міста є можливість наповнити бюджет, який міг би піти на муніципальну надбавку до зарплати вчителів і лікарів, про яку я кажу вже півроку, на ремонт дахів та доріг , на будівництво школи фехтування, підтримку інших видів спорту, на дитяче харчування в школах і багато іншого, – каже народний депутат України, лідер Миколаївської обласної організації партії “Відродження” Артем Ільюк. – Завдання місцевої влади – залучати гроші. Але ні від мера, ні від губернатора ми не чуємо навіть їх позиції з цього питання, не те, що не бачимо дій. Тому ми своїми силами вивчаємо це питання, щоб вирішити правову колізію і законодавчо забезпечити надходження грошей до місцевого бюджету від використання земельного фонду міста.
Парламентарій Артем Ільюк також зазначив, що за кожним окремим випадком треба розбиратися окремо, а не чесати все порти під одну гребінку. Виявлено тенденцію, і вона вимагає уважного вивчення.
– Можливо, у прокуратури і є підстави так діяти, але часто ці причини бувають формальними, – говорить нардеп. – І якщо взяти зокрема “Ніка-Теру”, то підприємство володіє приміщеннями, приватним майном, яким ніхто, крім них апріорі користуватися не може. І порт готовий платити місту за оренду землі, але не може цього зробити! Абсурд, чи не так? Або якась хитра тіньова схема влади по дерибану землі у акваторій? А так, як діє нинішня влада, ми не тільки не залучимо нових інвесторів, а існуючі інвестори будуть тікати звідси, тому що ні місцева влада, ні держава навіть не намагається їх захищати.