Сьогодні чорнобильцям на оздоровлення виділяють 120 гривень в рік! На що їх може вистачити? – Ільюк закликав підтримати законопроект «Відродження» №6292

17.04.2018
2018-04-17 10.44.56

Партія «Відродження» та громадські організації, які опікуються захистом прав постраждалих від аварії на ЧАЕС, підписали резолюцію на підтримку законопроекту політсили №6292 щодо відновлення соціальних гарантій чорнобильцям.

Відповідне рішення ухвалили 11 квітня під час Всеукраїнських зборів організацій чорнобильців у Харкові, в яких також взяли участь представники Партії «Відродження».

Чорнобильський законопроект №6292

Законопроект пропонує повністю переглянути пенсійне забезпечення ліквідаторів та постраждалих від аварії на ЧАЕС, а також провести перерахунок розмірів державної допомоги на оздоровлення та харчування, зробити доступним лікування для чорнобильців тощо. Тобто він містить нововведення, на які вже не перший рік чекають постраждалі від аварії на ЧАЕС. Законопроект №6292 – це перша спроба за багато десятиліть навести лад у системі соцзахисту чорнобильців та осучаснити виплати. Також важливо, що цей законопроект був написаний на основі звернень чорнобильських організацій до Партії «Відродження» та розроблявся у тісній співпраці з ними. Проект закону був зареєстрований у Верховній Раді понад рік тому – 5 квітня 2017-го. Однак відразу наразився на шалений опір з боку уряду та Міністерства соціальної політики.

– Наша політична сила працює та допомагає чорнобильцям не лише напередодні 26 квітня – це наша щоденна системна робота. Упродовж останнього року ми провели десятки зустрічей із представниками чорнобильських організацій для обговорення законопроекту №6292. Річ у тім, що держава фактично не хоче визнавати наявність майже 2 мільйонів постраждалих від аварії у Чорнобилі. Відтак і не бажає виконувати повною мірою свої соціальні зобов’язання: забезпечувати гідний рівень пенсій, виплачувати сучасні надбавки на продукти харчування, на оздоровлення. Сьогодні чорнобильцям на оздоровлення виплачують 120 гривень у рік! На що їх може вистачити? Інша важлива проблема – це кошти на лікування! Більшість ліквідаторів-чорнобильців мають значні проблеми зі здоров’ям або інвалідність! А держава продовжує ігнорувати їх потреби! – зазначив народний депутат Украіїни, голова обласної Миколаївської організації партії «Відродження» Артем Ільюк.

Політик додав, що «Відродження» упродовж року провела зустрічі не лише з чорнобильськими організаціями, а й з представниками української влади, зокрема спікером парламенту Андрієм Парубієм. Голова Верховної Ради пообіцяв внести цей проект закону до порядку денного парламенту.

– На жаль, своїх слів він поки що не дотримався. Тому для того, щоб пришвидшити процес, у Харкові, під час Всеукраїнських зборів чорнобильських організацій, була ухвалена резолюція, у якій чорнобильці звернулися і до Президента, і до Кабінету Міністрів, і до Голови Верховної Ради із закликом якнайшвидше підтримати законопроект Партії «Відродження» №6292 та розглянути його в парламенті, – пояснює Артем Ільюк.

Роз’єднати та розсварити – саме такої стратегії стосовно чорнобильців сьогодні дотримується українська влада. Водночас законопроект №6292 став тим документом, який об’єднує чорнобильські організації та дає сили продовжувати боротьбу за свої права, під час виступу на Всеукраїнських зборах чорнобильських організацій у Харкові заступник голови правління «Всеукраїнського об’єднання ветеранів Чорнобиля» Петро Прокопенко.

– Фінансова допомога, яка сьогодні виділяється на лікування, є удвічі нижчою за його реальну вартість. Жоден санаторій не приймає нас без додаткових грошей. Компенсація на продукти харчування, яку виплачує уряд, в рази менша за встановлену законодавством. Законопроект №6292 у разі його ухвалення поверне наші конституційні права, тому він одностайно підтримується чорнобильськими організаціями.

Перерахунок пенсії чорнобильцям можливий!

Реєстрація законопроекту у Верховній Раді – не єдиний напрям роботи Партії «Відродження» для відновлення законних прав чорнобильців. Інша значна частина роботи – це юридичні консультації та сприяння постраждалим від аварії на ЧАЕС у їхніх спробах домогтися перерахунку пенсій. Для цього юридична команда Партії «Відродження» розробила проекти заяви до Пенсійного Фонду України та позовної заяви для ліквідаторів-військовослужбовців. Зразки цих заяв можна завантажити на офіційному сайті партії, заповнити їх і звертатися з ними до відповідних органів: спочатку – до Пенсійного фонду, у разі відмови – до суду, щоб  домогтися перерахунку пенсії у судовому порядку.

– Однак на цьому ми не зупинилися. Юристи Партії «Відродження» розробили стандартні заяви й для цивільних осіб, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС. Тобто алгоритм залишається той самий: цивільні ліквідатори можуть завантажити зразки заяв на сайті Партії «Відродження» і звернутися з ними до відповідних органів для перерахунку пенсій згідно з чинним законодавством. Ми вважаємо, що якщо українська влада не хоче вирішувати проблеми чорнобильців, то потрібно допомогти людям відстояти свої законні права в судовому порядку. І таке відновлення справедливості має стосуватися усіх чорнобильців, – пояснив Артем Ільюк.

Він запевнив, що політична сила готова й надалі відстоювати права чорнобильців на всіх рівнях.

Як зазначив  голова Канівської міськрайонної ГО «Інвалідів «Союз. Чорнобиль. Україна» Олександр Демиденко, сьогодні український уряд та Пенсійний фонд відмовляються виконувати індивідуальні рішення судів на користь ліквідаторів.

– Багато хто виграє суди, я сам особисто виграв – Апеляційний суд присудив мені підвищену пенсію. Однак її виплачували тільки три місяці. Отож, посвідчення ліквідатора діє довічно, а пенсія, виявляється, – тільки на три місяці. Тому багато залежить від наших спільних дій, – сказав Олександр Демиденко.

Боротьба за відновлення прав ліквідаторів буде ефективною, якщо організації, що опікуються захистом прав чорнобильців, об’єднають зусилля, переконаний народний депутат Украіїни, голова обласної Миколаївської організації партії «Відродження» Артем Ільюк. І додав, що напередодні 32-ї річниці трагедії необхідно підтримати чорнобильців не просто красивими словами, а реальними справами.

– Незабаром чергові роковини аварії на ЧАЕС, але нехай би влада, замість урочистого покладання квітів до пам’ятників постраждалих внаслідок катастрофи, підтримала законопроект №6292, який забезпечує реальний захист ліквідаторів і є найкращим виявом шани, – додав політик.

Артем Ільюк повідомив, що 23 квітня 2018 року народні депутати групи «Партія «Відродження» планують провести у Верховній Раді круглий стіл, присвячений обговоренню законопроекту №6292, розробленого спільно з чорнобильцями. Також представники політсили будуть в одних лавах з ліквідаторами під час запланованої на 24 квітня ходи в Києві.