В Бюджет-2019 «Партія« Відродження »вимагає закласти підвищення пенсій, збільшення фінансування медицини та програм енергоефективності

09.10.2018
jnvyp5ffkurun7ndzkxfwobriuv64tw3

У 2019 Кабінет міністрів буде і далі економити на соціальній сфері. Це один з головних висновків, який можна зробити, проаналізувавши урядовий проект Державного бюджету на наступний рік. Скорочення витрат на субсидії, недофінансування сфери медицини і освіти, «заморожування» соціальних виплат на півроку. Такий далеко не повний список неприємних сюрпризів Бюджету-2019.

У парламенті вже заявили, що в такому вигляді головний фінансовий документ країни не буде прийнятий. Депутатські групи і фракції підготували свої поправки до Бюджету. Про пропозиції депутатської групи «Партія« Відродження »розповів голова Політради Партії« Відродження »Володимир Пилипенко. За його словами, серед головних вимог депутатів групи – повноцінне фінансування соціальної сфери, підвищення пенсій, а також кардинальні зміни державної політики в питаннях субсидій та енергоефективності.

– Як Ви в цілому оцінюєте проект Державного бюджету, підготовлений урядом? На що звернули увагу в першу чергу?

– Уже кілька років поспіль уряд вчасно подає в парламент головне фінансове розклад. У депутатів є час ретельно його вивчити і внести свої пропозиції.

Але в цілому якість документа не змінюється. Це не програма розвитку країни, а черговий проект економії на соціальних виплатах для населення. Судіть самі.

При розрахунках параметрів Держбюджету-2019 закладено зростання показника інфляції на 7,4%, а підвищення базових соціальних стандартів на перше півріччя наступного року взагалі не заплановано. Україна це вже проходила, коли приймався Держбюджет на 2015 рік, розроблений попереднім урядом. Тоді чиновники запевняли, що інфляція складе 13%, і саме ця цифра була закладена в показники видатків Держбюджету. Однак тоді ж інфляція фактично підскочила на 43,3% (за даними експертів МВФ, на 48,7%). Причому пройшло вже три роки, а українцям досі ніхто так і не збирається компенсувати втрату рівня доходів через знецінення гривні.

В середньому споживчі ціни за останні чотири роки зросли в 2,4 рази, а розміри державних соціальних виплат відстають від інфляції майже на 50%, що потягнуло за собою істотне зниження рівня життя населення.

– У наступному році ця ситуація зміниться?

– На жаль немає. Як приклад: з 1 липня цього року розмір мінімальної пенсії склав 1435 грн. На той момент середня пенсія була 2562 грн, а 55% всіх українських пенсіонерів отримували пенсії в розмірі менше 2000 грн, що ледь перевищує прожитковий мінімум для осіб похилого віку.

Що ми бачимо в кошторисі на наступний рік? Уряд пропонує залишити розмір прожиткового мінімуму в першому півріччі 2019 року на рівні грудня 2018 го. Депутати нашої групи не згодні з таким підходом. Ми зареєстрували свої правки, щоб змінити цю ситуацію.

Ми пропонуємо збільшити показники прожиткового мінімуму до рівня фактичного його розміру – 4500 грн станом на 1 січня 2019 роки замість +1853 грн, як пропонує уряд. Розмір мінімальної зарплати – до 6500 грн замість 4173 грн, запропонованих Кабміном. Тоді збільшиться і розмір мінімальної пенсії: з 1 січня – до 3635 грн, з 1 липня – до 3800 грн і з 1 грудня – до 3978 грн. Це дозволить частково компенсувати українцям втрати через девальвацію гривні та інфляції останніх років.

– Уряд вже ввело механізм, покликаний зменшити кількість одержувачів субсидії. Однак експерти вважають, що навіть за такої умови в Державному бюджеті на наступний рік закладено недостатньо грошей на субсидії. Чи вистачить на це коштів, за Вашими оцінками?

– Дійсно, в Бюджеті-2019 витрати на субсидії запропонували знизити на 22%, або 16 млрд грн в порівнянні з поточним роком і виділити 55,1 млрд грн проти нинішніх 70 млрд грн. А значить, в планах уряду – істотно скоротити і кількість одержувачів субсидій. Щоб не допустити такої ситуації в сфері ЖКГ, депутати «Відродження» пропонують в Бюджеті на 2019 рік закласти додаткові 10 млрд грн для тих, хто потребує субсидії.

І одночасно негайно потрібно почати реформу енергоефективності. Ми пропонуємо збільшити витрати на цю галузь в 10 разів – до рівня 10 млрд грн. Ці кошти можуть бути спрямовані на заміну котлів, водопровідних труб, вікон і установку лічильників. Кінцева мета цих заходів – знизити споживання енергоресурсів, дати людям можливість удосконалити своє житло. Такий комплексний підхід дасть десятки мільярдів гривень економії як для конкретних українських сімей, так і для країни в цілому.

– Цього року в Україні стартувала медична реформа. Багато українців стурбовані змінами. У 2019 медична галузь буде досить профінансована фізичними або юридичними особами доведеться оплачувати візити до лікарів зі своїх кишень?

– Дійсно, це питання номер один для всіх нас. Адже багато хто наляканий тим, що деякі медичні послуги стануть платними. Вже зараз з’являються повідомлення про масові невиїзд ск